Vodík je nejrozšířenějším prvek ve vesmíru a třetí nejrozšířenější na Zemi. Vyskytuje se volně ve dvouatomové molekule H2 a také v anorganický sloučeninách (např. kyseliny) i organických (např. uhlovodíky). Může se vyrábět spousty způsoby: elektrolýza vody, termické štěpení metanu, reakce vodní páry s rozžhaveným koksem a různými reakci vzniká jako vedlejší prvek.
Vlastnosti
Chemické vlastnosti: Vodík má 1 valenční elektron 1s1, a proto může být pouze jednovazný. V molekule H2 je s plnou valenční sférou nereaktivní. Ve sloučeninách s prvky o velké elektronegativitě (O, F, N) tvoří vodíkové můstky. Také se může vykytovat ve třech izotopech:
- Protium 11H - nejrozšířenější
- Deuterium 12H - těžký
- Tritium 13H - radioaktivní
Fyzikální vlastnosti: Vodík je plyn bez barvy, chuti a zápachu. Má nejmenší relativní atomovou hmotnost a v kombinaci s kyslíkem je hořlavý.
Praxe
V praxi se používá jako redukční činidlo, k organickým syntézám (např. k ztužování tuků), svařování a tavení kovů a také jako raketové palivo. Slouží k výrobě různých sloučenin: hydridy, amoniak, kyseliny, chlorovodík a tak dále.