Přechodné kovy nebo také d prvky se vyskytují ve 4. - 7. periodě a v 3. - 12. skupině. Jejich elektronicná konfigurace je ns0-2 (n-1)d1-10 a jejich valenční elektrony se nacházejí ve dvou hladinách. Všechny prvky jsou kovy, a proto mají jako společnou vlastnost kovové vazby. Ta vzniká překrytím valenčních obalů atomů, kde se mohou elektrony volně pohybovat, což způsobuje tepelnou a elektrickou vodivost. Většina kovů má stříbrnou barvu, jsou lesklé a tvoří barevné minerály. K dalším vlastnostem patří velká hustota, vysoký bod tání a varu, velká tvrdost a mechanická pevnost. Vyskytují se ve volné přírodě buďto jako ryzí (Au, Ag, Cu) nebo ve rudách.
Triáda železa
Triáda železa se označuje trojice prvků kvůli jejich velmi podobným vlastnostem. Jsou to prvky VIII. B skupiny a 4. periody a patří mezi ně železo, kobalt a nikl.-
Železo
Železo (Fe) je asi nejdůležitější přechodný kov, který je jedním z nejrozšířenějších prvků na Zemi a má široké spektrum použití. Přirozeně se vyskytuje ve formě různých rud, jako je hematit (Fe2O3) nebo magnetit (Fe3O4).
Vlastnosti: Je kovově lesklé, poměrně měkké, kujné a tažné. Podléhá korozi, což znamená, že oxiduje na Fe2O3 * nH2O a vzniká rez. Elementární železo je značně nestálé a za vyšších teplot reaguje s mnoha prvky.
Výroba: Železo se zpracovává ve vysoké peci. Do kychty se vsadí vsádka, kterou tvoří koks a ruda. V šachtě poté probíhá nepřímá a přímá redukce (Fe0 + C -> Fe CO). Na hranici šachty a nístěje probíhá tavení železa a uhlíku a vzniká slitina cementit Fe3C.
Použití: Po získání železa se většinou ještě zpracovává a vyrábí se ocel. Existuje několik druhů: kalením vzniká tvrdá, ale křehká ocel, popuštěním vzniká houževnatá a pružná, a šlechtěním neboli legováním vznikají slitiny pro mnoho použití:
- Cr, Ni, Mo - nerezová ocel
- Mn - pancéřová ocel
- Ni, Co, Al - magnetická ocel
- Cr, Si - pružinová ocel
Kobalt
Kobalt je stříbrolesklý, velmi tvrdý kov, stabilní a odolný vůči korozi. Vyskytuje se v minerálech (smaltin, kobaltin) a jako biogenní prvek ve vitamínu B12. Využívá se například k výrobě oceli nebo v medicíně jako zdroj gama-paprsků pro ozařování rakovinných nádorů.
Nikl
Nikl je stříbrolesklý kov, vysoce vodivý, tažný a poměrně tvrdý. Vyskytuje se v minerálech (nikelin a millerit). Používá se jako součást mnoha slitin (Monellův kov, slitina alpaka), dále k výrobě šperků, mincování a také to je surovina pro elektrické články.